FAQ - Często zadawane Pytania

Jak powstaliśmy?

 

W lutym 2006 r. blisko 200 mieszkańców północnego Ursynowa zebrało się w Domu Sztuki, by zaprotestować przeciwko bardzo wówczas realnym planom zabudowy terenu rekreacyjnego u podnóża Kopy Cwila. Padły wtedy głosy w dyskusji mówiące, że dość lekceważenia mieszkańców przez władzę, dość partyjniactwa w samorządzie, że trzeba się zorganizować w komitet sąsiedzki, by bronić lokalnych, ursynowskich spraw. Zapadła wówczas decyzja o zbiórce podpisów w obronie rekreacyjnego charakteru Kopy Cwila. W krótkim czasie zebranych zostało 1200 podpisów, a dzięki uruchomieniu strony kopacwila.pl poparło naszą akcję ponad 8 tys. internautów. Mieszkańcy w tym gorącym okresie jeszcze dwukrotnie spotykali się w Domu Sztuki w sprawie Kopy Cwila. Za każdym razem sala pękała w szwach.

Dzięki niesamowitej energii mieszkańców i atmosferze prawdziwie sąsiedzkiej wspólnoty oraz z woli uczestników tamtych spotkań zapadła decyzja o zorganizowaniu się i utworzeniu Inicjatywy Mieszkańców Nasz Ursynów. Uznaliśmy wówczas, że tylko działając w grupie można skutecznie rozwiązywać problemy, które partyjna władza przez swoją opieszałość rozwiązać nie chce lub przez swoją niekompetencję rozwiązać nie umie. Mottem dalszego działania stało się hasło: Nic o nas bez nas i Bez dyscypliny partyjnej, a znakiem Naszego Ursynowa stała się czerwona tarcza, która symbolizuje obronę ursynowskich spraw w zgodzie z interesem mieszkańców.

 

Kim jesteśmy?

 

Jesteśmy grupą ludzi, którzy mieszkają i żyją na Ursynowie od wielu lat. W działaniu sąsiedzkim nie patrzymy na poglądy polityczne, na płeć, na wiek, na zarobki. Dla nas ważna jest aktywność i skuteczność w działaniu, a nie dyscyplina partyjna. Bo przecież chodzi o to, by na Ursynowie żyło się lepiej wszystkim, a nie tylko kolegom partyjnym. Łączy nas to, że lokalnie najważniejszy jest dla nas Ursynów. Nasz dom. Nasze miasto. Nasi sympatycy to zarówno grupa autentycznych liderów ursynowskiej wspólnoty: radnych, spółdzielców, dziennikarzy, lekarzy, ludzi kultury i sportu, przedsiębiorców, społeczników, studentów i pracowników naukowych, ale także wielu mieszkańców, którzy poprzez wspólne działanie chcą mieć wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. Wśród nas są młodzi i starsi, zamożni i biedniejsi, partyjni i bezpartyjni. Po prostu nasi sąsiedzi ursynowianie.

Mieszkańcy, którzy są naszymi sympatykami i nas popierają chcą, by radni reprezentowali przede wszystkim sąsiadów nie zaś partie polityczne, a w swojej działalności kierowali się interesem lokalnym, a nie dyscypliną partyjną. Dla partii jest miejsce w parlamencie, natomiast samorząd jest dla zaangażowanych przedstawicieli sąsiedzkiej wspólnoty. Nie jest przepadkiem że aż 3/4 z 40 tys. radnych gminnych w Polsce reprezentuje komitety lokalne, a nie partie.

Ursynów nie musi być zarządzany przez ludzi anonimowych. Ursynów ma swoich lokalnych liderów, którzy są naszymi sąsiadami i rozumieją nasze problemy. Nie muszą o naszych pieniądzach i o naszych sprawach decydować przypadkowi działacze partyjni, osoby tu nie mieszkające, które partia skierowała na nasz odcinek, nie mające pojęcia o naszych bolączkach. URSYNÓW NASZ WSPÓLNY DOM.

 

 

Gdzie znajduje się siedziba stowarzyszenia?

 

Siedziba Stowarzyszenia Nasz Ursynów znajduje się przy ul. Belgradzkiej 42, przy metrze Natolin. W okresie wakacji pełnione są w niej dyżury radnych, członków zarządu stowarzyszenia i sympatyków. Można się z nami spotkać w następujących dniach i godzinach: wtorki - 10.00- 12.00, czwartki -  17.00-19.00. 

 

Kto z ramienia Inicjatywy Nasz Ursynów sprawuje mandat radnego w Radzie Dzielnicy Ursynów w kadencji 2006-2010?

 

W wyborach w 2006 r. – sześciu radnych – uzyskało mandat radnego z ramienia Komitetu Lokalnego Nasz Ursynów: Daniel Głowacz, Piotr Guział, Lech Królikowski, Leszek Lenarczyk, Maciej Molenda i Katarzyna Władyka. W 2009 r. do Klubu Radnych Nasz Ursynów przystąpił Piotr Skubiszewski. Obecnie Klub Radnych Nasz Ursynów liczy 7 radnych i jest drugim pod względem wielkości klubem radnych w dzielnicy Ursynów.

 

Gzie można znaleźć informacje dotyczące waszych działań, waszych inicjatyw?

 

Część naszych działań został opisana w zakładce Mapa Naszego Ursynowa. Najeżdżając na tarcze Naszego Ursynowa możecie zapoznać się Państwo z podstawowymi działaniami, jakie podejmowaliśmy/podejmujemy w sprawach naszej dzielnicy.